Skip to main content

Москва: Анархіста Олексія Сутугу взяли під арешт і помістили в СІЗО

У вівторок ввечері, 17 квітня, в Москві був буквально викрадений антифашист і учасник "Автономної Дії" Олексій Сутуга (Сократ). Це сталося під час збору добровільних пожертв на підтримку ув'язнених антифашистів. Майже через добу після зникнення Олексія, стало відомо, що він знаходиться в СІЗО № 2, відомому як "Бутирка". Поліція пред'являє йому ті ж звинувачення, що й антифашисту Олексію Олесінову - співучасть в інциденті в клубі "Воздух".

У вівторок ввечері у центрі Москви проходив збір добровільних пожертвувань на підтримку антифашистів, які перебувають в ув'язненні. Збір було організовано ініціативною групою громадян та активістами ініціативи "Пряма Допомога". У заздалегідь обговореному місці зібралося близько 15 осіб, серед яких був і Олексій Сутуга.

Приблизно о 20.30 до групи підійшли двоє поліцейських у формі. Невиразно відрекомендувавшись, вони поцікавилися, чому навколо насмічено. Після цього поліцейські стали питати у всіх присутніх документи. Коли люди відмовилися їх пред'являти, то буквально в наступну хвилину, фактично з кущів, з'явилися спочатку двоє людей в цивільному, потім ще близько 5-6 їхніх "колег".

Один з них простягнув посвідчення, пробурчав щось на кшталт "Карний розшук, хлопці", і скомандував "Цього беріть!". Після цього поліцейські у формі виконали наказ цього "товариша", підхопили Олексія під руки і повели кудись у бік шосе. Куди і чому ведуть Олексія ані йому, ані його товаришам не пояснили.

У той самий момент всі люди в штатському пішли за ними, припинивши приділяти іншим присутнім будь-яку увагу, хоча до цього обіцяли доправити у відділок всіх, у кого немає документів.

Варто зазначити, що групу анархістів, в тому числі і Олексія, вже затримували тижнем раніше ті ж люди в цивільному, але відпустили без будь-яких звинувачень чи претензій.

«Олексій - відомий «легальний» анархіст і антифашист, - розповів «Новой Газете» представник анархістського руху «Автономна дія» Олександр, друг Сократа. - А у наших правоохоронних органів така методика: як тільки щось трапляється, в чому можна підозрювати антифа чи анархістів, затримують тих, кого помітно. Мабуть, розраховують, що вони здадуть інших. Так було в Хімках, коли затримали Гаскарова і Солопова (в нападі на будівлю Хімкінської адміністрації в липні 2010 року звинуватили лідерів антифа - Н.П.). Так було в грудні, коли за бійку в клубі був затриманий Олексій Олесінов (Шкобарь), який в цій бійці взагалі не брав участі. Ми, анархісти з «Автономної дії», припускаємо, що викрадення Льоші Сутугі може бути пов'язано з тим, що у слідства недостатньо доказів проти Олексія Олесінова, їм потрібена була ще одина людина.».

Майже протягом доби місцезнаходження Олексія не було відоме його рідним і товаришам. Телефон не відповідав. Тільки ввечері 18 квітня з'явилася інформація про те, що він знаходиться в Бутирці - судячи з усього, Басманний районний суд оперативно взяв антифашиста під арешт.

Йому висунуто звинувачення у "Хуліганстві" (ст. 213, ч. 2 УК РФ).

Як повідомляє прес-служба столичного управління ГУВС Москви, Олексій Сутуга проходить по тій же справі, що і Олексій Олесінов. Йдеться про інцидент в нічному клубі "Воздух", де в грудні минулого року в бійці постраждали двоє охоронців. У поліції вважають, що антифашисти винні у цьому інциденті. 

«Справа проти відомого антифашиста Олексія Олесінова, який перебувае зараз у СІЗО, триває вже кілька місяців і активно розвалюється. Мабуть, поліцію стала дратувати правозахисна кампанія у підтримку Олесінова. Якби на Сутугу щось було, то була б дотримана процедура під цю справу - прокуратура, арешт. А виходить, що людину ось так забрали і тримали майже добу. Схоже, у поліцейських якась дуже багата фантазія», - коментує ситуацію один з учасників «Автономного дії».

Слідчий, що займаеться тепер справою Олексій Сутуги і Олексія Олесінова - Станіслав Іванович Кочергін - той же слідчий, який зараз веде справу антифашиста Ігоря Харченка, обвинуваченого в хуліганстві і створенні екстремістської угрупування.

Ігоря Харченка затримали у вересні минулого року за звинуваченням націоналіста Владлена Суміна, відомого в ультраправому середовищі під прізвиськом Аркан, в тому, що влітку 2010 року Ігор і ще один антифашист Денис Солопов нібито його побили. Правда, Денис в той момент перебував у Туреччині (в паспорті є відмітки прикордоннному контролі), а Ігор - музикант - в цей час знаходився на сцені, виступав перед сотнею глядачів. Солопов до того моменту вже отримав політичний притулок в Голландії (його звинувачують у нападі на хімкінску адміністрацію в липні 2010). А Харченко був поміщений під варту і більше, ніж півроку, з ним не проводилося ніяких слідчих дій взагалі. Проте до звинувачення в хуліганстві додалася ще одна стаття - у створенні екстремістського угрупування і порушенні ненависті або ворожнечі до соціальної групи (!) націоналісти, - таке формулювання було в обвинувачувальному висновку попереднього слідчого у цій справі -  Бикова.

Пізніше з Дениса Солопова були зняті всі підозри про співучасть у побитті, на цій підставі його рідний брат, Максим Солопов, написав заяву в прокуратуру про порушення кримінальної справи стосовно Суміна за наклеп на його брата. Це означає, що обмовивший Солопова Сумін обмовив так само і Харченка, якого просто зобов'язані відпустити.  Але в порушенні справи Солопову було відмовлено на підставі того, що з Дениса звинувачення зняті і він не бере участь у справі, а Максим - не процесуальна особа, ні він, ні його родичі не є фігурантами. А справедливість слів Суміна встановлюватиме суд. До якого справа ніяк не дійде, тому що прокуратура не може затвердити обвинувачувальний висновок у тому вигляді, в якому він приходить з УВС ЦАО.

Заяву у Максима Солопова не прийняли, проте, скоро співробітники УВС ЦАО прийшли до нього з обшуком, після чого відвезли на допит. А 4 квітня ті ж співробітники прийшли до редакції телеканалу РЕН та вилучили сюжет про антифашистів з програми «Тиждень з Маріанною Максимовською» від 16 грудня 2009 року, в якому Максим Солопов розповідає про терористичні організації неонацистів, а Денис каже, що це він організував розгром приймальні молодіжного руху «Росія молода». Максим має намір оскаржити в суді проведений у нього обшук і допит, засідання відбудеться наступного тижня.

Поки що всі ці історії об'єднує один слідчий, відсутність будь-яких виразних доказів і  порушення всіх правових норм слідчі дії. І в цьому контексті звинувачення в створенні екстремістського угрупування виглядає цілком логічним для такого «слідства» сценарієм. Адже це так зручно: на кількох людей з антифашистськими поглядами можна буде повісити всі нерозкриті хуліганства і бійки цілого округу, а то й міста. За матерілами: /redirect.php?u=http%3A%2F%2Fwww.novayagazeta.ru%2Fsociety%2F52205.html та http://avtonom.org/news/zaderzhannyi-aleksei-sutuga-nakhoditsya-v-sledst...